Kivár a Fed, de vajon recesszióba kerül-e a gazdaság?

Ismét összeültek a Fed döntéshozói, és a tegnap este közzétett kamatdöntés alapján továbbra sem változtattak a kamatokon, illetve a kamatpályával kapcsolatos előrejelzés sem módosult érdemben. Az idei évben a piaci várakozás 2 kamatvágás, amelyből az első a nyári időszakban következhet be, de amit a Fed-elnöke, Jerome Powell is kiemelt az a bizonytalanság a mostani időszakban. Donald Trump intézkedéseinek gazdasági hatásai még nehezen jelezhetők előre, így a Fed is a következő hónapokban kaphat képet arról, hogy esetleg módosítson-e a kamatpályán.

Lesz-e recesszió az Egyesült Államokban?

Leginkább ez a kérdés foglalkoztatja most a piacokat, és talán ez is szerepet játszhatott az elmúlt időszak tőzsdei korrekciójában az USA-ban. Bár a Fed a tegnap esti kamatdöntő ülése után felfele módosította az infláció várakozásait, és lefele a gazdasági növekedési várakozásait, 2025-re még mindig 1,7 százalékos GDP-növekedést várnak.

Emellett a döntést követő közleményben kiemelte a Fed, hogy a gazdasági tevékenység továbbra is szilárd ütemben bővül. Természetesen érdemes megnézni, hogyan vélekedik a piac a recesszió valószínűségéről, amelyre az egyik indikációt a kötvénypiac adhatja. A 10 éves és a 3 hónapos kötvényhozamok különbsége alapján meghatározható a recesszió bekövetkezésének a valószínűsége.

E mögött hozamgörbe meredekségének változása áll, a múltban az inverz hozamgörbe többször előrejelezte a recessziót a gazdaságban, azaz ilyenkor a 10 éves és a 3 hónapos kötvényhozamok közötti különbség (spread) negatív volt. Közelgő recesszió során többször megfigyelhető, hogy a hozamgörbe hosszú vége csökken a romló gazdasági kilátások miatt, így sokszor laposabbá, sőt inverzzé válik a hozamgörbe, míg egy „egészséges” növekvő gazdasági környezetben a hozamgörbe emelkedő tendenciát mutat a hosszabb távú lejáratok felé.

A jelenlegi környezetben a magas vámháború miatt egy tartós inflációs hatást várnak az elemzők, valamint a gazdasági növekedésben visszaesést. A megemelkedett költségek pedig visszafoghatják a fogyasztást, valamint vállalati szinten a beruházásokat, amely végső soron a GDP visszaesésével járhat. Ennek pedig nemcsak amerikai, hanem globális szinten is érezhetők lennének a hatásai.

Jelenleg kissé negatív az a fajta spread, ahogyan a fenti ábrán is látható. Természetesen több más faktor is befolyásolja egy-egy recesszió bekövetkezésének valószínűségét, és a hozamgörbe sem 100 százalékos előrejelző képességgel rendelkezik, de egy olyan indikátorról van szó, amely széles körben figyelt.

Forrás: Prob_Rec.pdf  Federal Reserve Bank of New York

A New York-i Fed szintén készített egy modellt a hozamgörbe és a recessziós valószínűség kapcsolatáról, amely alapján a legfrissebb februári adatok azt mutatják, hogy 27 százalék körüli a recesszió bekövetkezésének valószínűsége a következő egy évben.

Forrás: Prob_Rec.pdf  Federal Reserve Bank of New York

Ez relatív magas érték, de az elmúlt időszakban még csökkent is a valószínűség, de például ez előző 2020-as recessziónál is hasonló szinteket lehetett látni. Ugyanakkor a fenti ábrán is látható, hogy nem minden egyes alkalommal, amikor ez a valószínűség emelkedett, következett be a recesszió (szürkével jelzett zónák).

Forrás: University of Michigan, 2025 Surveys of Consumers

Egyelőre pedig a gazdasági stabil ütemben bővült, az ipari termelés is bővülést mutat, a munkanélküliség alacsony, de a bizonytalanság növekedett, ahogyan a Fed is hangsúlyozta. A bizonytalanság a „soft” adatoknál is tetten érhető, például a Michigan Egyetem szentiment indexei is romlást mutatnak és a várakozások szintjén is megjelenik a pesszimizmus, de egyelőre a fő gazdasági mutatókban nem látható a visszaesés, mindez pedig a Fed-et is kivárásra késztetheti, emiatt is fogalmazhattak meg óvatos álláspontot.

Szerző

Verified by MonsterInsights