El se kezdődött, máris vége lehet a medvepiacnak?

Múlt héten az S&P 500 részvényindex egy rendkívül ritka jelzést adott, az úgynevezett háromnapos thrust indikátor adott vételre utaló jelet. A múltból kiindulva ez egy viszonylag megbízható piaci fordulópontok azonosítására szolgáló technikai indikátor, amely általában mély medvepiacok vagy piaci korrekciók után jelenik meg. Az ilyen típusú erőteljes emelkedések gyakran jelezhetnek előre trendfordulót, a múltban ezek a thrust jelzések gyakran jelentős, hosszú távú ralit előztek meg, ezért a jelenlegi jelzés fokozott figyelmet érdemel.

Forrás: NDR

Mi az a 3 napos thrust indikátor? Egy technikai indikátor, amit főleg részvények vagy indexek (momentumának) az azonosítására használnak. Akkor alakul ki, amikor a vizsgált instrumentum az első napon legalább 1,50%-kal, második napon legalább 1,15%-kal és a harmadik napon legalább 1,50%-kal emelkedik.

Az ábra felső részén az S&P 500 index napi záróárait láthatjuk, a fekete nyilak pedig, amikor thrust esemény történt. Míg az alsó grafikonon az adott napokon bekövetkezett „thrust” események számát mutatja. 2025.04.24-i érték 3, ami meglehetősen ritka. A pozitív fordulatra utaló hangnemet tovább erősíti, hogy a közelmúltban hozott intézkedések azt sugallják, hogy az intézmények részéről javul a szentiment és a piac szélesebb köre elkezdett magához térni. A Bloomberg Cumulative Advance-Decline Line New York Stock Exchange (NYSE) indikátora, egy úgynevezett breadth indikátor, amely a piac szélességét mutatja, azaz az emelkedés mennyire széleskörű (az emelkedő részvények és az eső részvények közötti különbség hogyan halmozódik fel az idő során). Ha az A/D Line nő, azt jelenti, hogy több részvény emelkedik, mint amennyi esik, ez a piac szélesebb értelemben vett egészégére utal.

Forrás: Bloomberg

Volt-e follow-through (FT) nap április 23-án?

William O’Neil’s definiálta először az FT napokat és azok jelentőségét. A vezető tőzsdeindexek esése közben a technikai formáció egy úgynevezett rally-kísérletet mutató nappal kezdődik, amikor az index mélypontja után egy erőteljesebb emelkedéssel zárnak az indexek. Ezt az emelkedést követően, általában a 4. – 10. napok közötti időintervallumban, megjelenik az úgynevezett follow-through (FT) nap, ahol az indexek az előző naphoz képest növekvő forgalom mellett szignifikáns napi emelkedéssel zárnak (a napi emelkedés minimum 1,25-2%-nak kell lennie). Ez utal arra, hogy jelentős intézményi akkumuláció történik az adott részvénypiacon.

Forrás: Bloomberg

Április 09 és április 23-a megfelelt az SPX index esetében a fenti leírásnak, ugyan az április 23-i follow-through (FT) nap nem volt tökéletes, mivel a napi forgalom magasabb volt az előző napinál, de nem volt átlag feletti. Kritikus lesz a következő napokban, hogy előfordulnak-e piaci disztibúcióra utaló jelek a piacokon, amikor nagy és emelkedő forgalom mellett viszonylag nagy napi esés következik be a vezető indexekben. Ez irányt mutathat számunkra, hogy az intézményi befektetők vajon továbbra is a vételi oldalt erősítik és megtörtént-e a trendforduló a részvénypiacokon.

+1 nem mindennapi kontra indikátor: Ed Yardeni nemrégiben rámutatott, hogy a The Economist folyóirat három egymást követő, erősen bearish címlapsztorit közölt, amelyek az amerikai dollár, a részvény- és kötvénypiac, valamint a tágabb értelemben vett gazdaság lehetséges összeomlására figyelmeztettek. Ezen a héten a sorozat folytatódik: a negyedik „medvés” címlapon egy leharcolt sas látható, amely Trump elnök első 100 napjának eredményét szimbolizálja.

Forrás: Ed Yardeni

Amikor már a közhangulat eléri a pesszimizmusnak ezen a szintjét, azaz az újságok címlapjain jelenik meg, a történelmi precedens gyakran azoknak kedvez hosszútávon, akik hajlandóak a másik oldalra állni.

Szerző

Verified by MonsterInsights